Българи в Барселона Интервюта на българи в Барселона Новини По мъжки

Какво е да свириш в най-стария симфоничен оркестър в Испания- интервю с Христо Късметски

Театър опера Лисео Барселона

Срещаме ви с един българин в Барселона:

В един от малкото дъждовни дни в Барселона се запознах с Христо Късметски, който е действащ цигулар в операта на световноизвестния оперен театър Лисео в Барселона.
Бях предвидила да седнем в едно спокойно кафе, за да ми разкаже повече за живота си тук. Но точно в този ден се оказа, че ще се снима филм на това място. Изчаках отпред и въпреки поройния дъжд, Христо се появи за интервюто. Нещо, което повечето испанци не биха направили, предвид времето навън. При малко по-силен дъжд всички уговорени срещи се отменят за mañana…Избрахме друго кафе и започнахме разговора си.
Христо Късметски е роден в София. Започва музикалното си образование на 5 годишна възраст в Средно музикално училище „Любомир Пипков“.  Продължава висшето си образование в Университета за музика и изкуство във Виена, Австрия. Прекарва 12 годни от живота си там, учейки и работейки. Една година прекарва в Германия, Нюрнберг, работейки в държавния оперен театър .
За Виена Христо разказва, че е една от световните културни  дестинации, където туристите идват с цел да посетят концерти на класическа музика, включващи произведения на В. А. Моцарт и Йохан Щраус. В Австрия маркетингът на класическата музика е изключително развит и експлоатиран от културните институции, като неговата най-голяма реклама е Новогодишният концерт на Виенска филхармония. Той се провежда всяка година на 1-ви януари в залата „Musikverein“ и се излъчва на живо в повече от 90 държави. Във връзка с това дори има един известен анекдот, който гласи, че най -големият успех на австрийската дипломация е да убеди света, че Моцарт е австриец, а Хитлер- гермнанец, а не обратното, както е в действителност.
След 12 години престой в Австрия, съдбата отвежда Христо в Барселона.
Христо Късметски
Музикант в симфоничния орекстър на операта Лисео
Симфоничният оркестър на Gran Teatre de Liceu в Барселона е най-старият в Испания. Христо Късметски преминава прослушване, което се  състои от 3 кръга. На първият участват близо 100 човека, които свирят зад спуснати завеси. Вторият е с 8 човека отново зад завеси, а на следващият вече има 4-ма, които не са закрити. Тогава избират Христо и той получава така желаното място в един от най-големите театри в света- този на операта Лисео.
Работният му ден обикновено протича в репетиция от 16:00 до към 19:30 ч., след което от 21 ч. започва концерт в операта. Има дни, в които симфоничният оркестър (L’Orquestra Simfònica del  Gran Teatre del Liceu) изнася концерти на други места в Каталуния, в големи и малки населени места. „По този начин се популяризира този тип музика сред широката публика“, споделя Христо. Театърът Gran Teatre de Liceu всъщност е един от малкото останали в света, които работят по старата системан“Stagioni“. Това означава, че даден проект го изпълняват в рамките на един месец например, чак след това има следващ. При други по-модернизирани театри проектите се сменят ежедневно или ежеседмично, за да има по-голямо разнообразие за публиката. Но в Лисео държат това да не се сменя и дори се гордеят с архаичната си система.
Христо Късметски Лисео
Други български имена, преминали през сцената на операта Лисео
Някои от най-известните наши сънародници, преминали през барселонската сцена са световни величини от оперния свят като Никола Гюзелев, Гена Димитрова, Красимира Стоянова, Веселина Кацарова. Според Христо е жалко, че не идват много български певци и музиканти, знаейки какви гласове има из нашите краища.
За Барселона 
„Смятам, че Барселона е страхотно място за живеене, има богата културна програма. За моята професия може би има и по-добри места, но пък никъде не е съчетано толкова добре да имаш баланс между професия и живот.“ Когато посреща гости, Христо винаги ги води в едно ресторантче на брега на морето. Там те се впечатляват от вкусната паеля и прекрасните гледки към плажа и морето.  El chirinquito las Sardinas 
Още препоръчани места в Барселона виж в приложението „За Барселона“
Calçotada е една кулинарна традиция, която е пленила българина. Приготвя се местен сорт праз лук на скара, като се топи в сос от ядки Romesco и се консумира с ръце. Каталунците си организират цели панаири, за да приготвят този вид ястие. В сезона на калцотадите има едно местенце, което е извън Барселона, но е страхотно, за да се усети каталунският дух и да се опитат вкусни ястия на достъпна цена. Can Tintorer, намира се в Molins de Rei. Това е и предложението на Христо за едно по-различно кулинарно преживяване. Още за типичните каталунски ястия прочети тук.
Христо Късметски в операта Лисео
Пламен Папазиков

Христо с Пламен Папазиков- друг българин в хора на Лисео

Паралел с България
„Радостен съм, че съм българин и това е едно от нещата, които винаги ме е крепяло. Колкото и да съм далеч от България, в трудни моменти съм черпил енергия от силата на българския дух. Ние сме народ, който не се плаши лесно! Възмущава ме това, че хората на изкуството в България са унизително ниско платени и им е изключително трудно за тях да извоюват добри условия на труд, имайки предвид културните приоритети на българската политика. Затова, за съжаление, има огромно изтичане на талантливи хора.“
И така с меланхолична нотка завършихме нашия разговор. Благодаря на Христо Късметски за срещата ни и се радвам, че се запознах с още един успял българин в Барселона!
И за финал искам да споделя малко кадри от посещението ми на операта Лисео, което бе в деня на отворени врати през октомври 2018.

Още интервюта чети тук. 

Леда Трифонова

Създател на сайта "За Барселона", Леда се влюбва в каталунската столица от пръв поглед и заживява щастливо тук. Вярва, че има енергия/сила, която движи нещата да се случват по точно определен начин в точно определен момент и се наслаждава на възможността да бъде част от този момент.
Следи @ledabarcelona и @3abarcelona в Инстаграм.

Добави коментар

Кликни тук за да добавиш коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

    wpChatIcon